E-mail adresi Şifre
Hatırla

Şifremi unuttum ?

ÜYE OL
arbella photo_case_anasayfa3
 Arbella 7. Uluslararası Fotoğraf Yarışması Şartnamesi


YARIŞMANIN AMACI

Arbella Makarna olarak, kurumsal kimliğimizi sosyal sorumluluk ve sanatsal projelerle de pekiştirmek üzere çıktığımız bu yolda Türk ve dünya fotoğrafçılarını buluşturan bir platform oluşturmayı hedeflemekteyiz. Bu sene yedincisini düzenlediğimiz yarışmada bölümlerimizi “Makarna ile Sağlıklı Yaşam”, “Geçmişten Geleceğe Çocuk Oyunları”, "Spor" ve "Serbest" olarak belirledik.

"Makarna ile Sağlıklı Yaşam" bölümü:
Makarna yediden yetmişe herkesin severek tükettiği, pişirilmesi ve paylaşılması en kolay, eğlencesi en bol olan evrensel bir lezzettir. Makarnanın bu özelliklerinin yanı sıra sağlığa faydalarına ve sağlıklı yaşama katkılarına dikkat çekmek istemekteyiz.

"Geçmişten Geleceğe Çocuk Oyunları" bölümü:
Günümüz modern toplumunda, şehirleşmenin artması ile oyun alanlarının yeri yok olmaya yüz tuttu. Geleneksel çocuk oyunlarının yerini, evde oynanan bilgisayar ve diğer teknolojik oyunlar aldı. Çocukların eli ve elbiseleri kirlenmedikçe yalnızlığı arttı. Sokaklarda oynanan çocuk oyunlarının çoğu unutuldu ya da unutulmaya yüz tuttu. Belki birileri bu oyunları hâlâ oynuyordur ya da oynamayı istiyordur. Hatırlamak ve hatırlatmak isteyen fotoğraf sanatçılarımıza “fotoğraf makinelerinizi alın ve sokaklara çıkın” diyoruz.

"Spor" bölümü:
Bilinmeyenleri görmek, bilinenleri de fotoğraf karelerinde ölümsüzleştirmek hedefimizdir. Bu kategoride evrensel ve yöresel her türlü amatör ve profesyonel sportif faaliyeti fotoğraf karelerinde görebilmeyi istemekteyiz.

YARIŞMA KATEGORİ/BÖLÜMLERİ

Arbella 7. Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2017 Sayısal (Dijital) kategoride toplam 4 bölümden oluşmaktadır:

A- Makarna ile Sağlıklı Yaşam (Sayısal: Renkli)
B- Geçmişten Geleceğe Çocuk Oyunları (Sayısal: Renkli)
C- Spor (Sayısal: Renkli veya Siyah-Beyaz)
D- Serbest (Sayısal: Renkli veya Siyah-Beyaz)

KATILIM KOŞULLARI

 • Yarışma, amatör veya profesyonel, fotoğrafa meraklı herkese açıktır. Düzenleme kurulu, jüri üyeleri ve TFSF temsilcisi ile birinci dereceden yakınları ve Arbella Makarna çalışanları yarışmaya katılamazlar.
 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Yarışmada toplam 4 ayrı bölüm vardır. Yarışmacılar her bölüme en fazla 4 (dört) fotoğraf ile katılabilirler.
 • Yarışmaya katılacak fotoğraflar jpg/jpeg formatta, 300 dpi çözünürlükte, uzun kenarı en az 2400 piksel olarak ayarlanarak internet sitesi üzerinden gönderilmelidir. Çözünürlük ayarlarına dikkat edilmeli ve jpg formatında kayıt edilmelidir. Yukarıdaki kurallara uygun olmayan fotoğraflar kayıt aşamasını geçseler dahi eleneceklerdir.
 • Yarışmacılar, geleneksel veya modern her türlü fotoğrafik tekniği özgürce kullanabilirler. Ancak manipülasyon içeren çalışmalar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Siyah-Beyaz fotoğraflar FIAP'ın siyah beyaz tanımına uygun olmalıdır. “Koyu griden (siyah) açık griye (beyaz) dönen siyah ve beyaz bir çalışma çeşitli gri tonları ile bir monokromdur. Tamamen tek renkle yapılmış siyah beyaz tonlarda bir çalışma da monokrom sayılarak siyah beyaz kategorisine girer; böyle bir çalışma FIAP yarışma kataloğu için Siyah-Beyaz olarak yeniden yapılandırılabilir. Öte yandan siyah ve beyaz bir çalışma kısmi tonlamalarla ya da bir rengin katılımı (çok renklilik) ile değişikliğe uğratılmış ise renkli bir çalışma olur ve renkli kategorisine dahil edilir.”
 • Tüm bölümler için hazırlanan fotoğraflar internet sitesi üzerinden gönderilmelidir. Yarışmaya baskı veya CD/DVD ile fotoğraf kabul edilmemektedir.
 • Katılımcılar www.arbella.tv adresine internet üzerinden ulaşarak Arbella 7. Uluslararası Fotoğraf Yarışması’na katılabileceklerdir.
 • Yarışmacılar yarışmaya katılabilmek için www.arbella.tv sitesine üye olmak ve yarışma şartnamesini onaylamak zorundadırlar. Onay kutucuğunu işaretlemek yolu ile katılımcılar şartnamenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılırlar.
 • İnternet üzerinden yarışmaya gönderilen fotoğraflarda sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde iletisim@arbella.tv adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecektir. Bu adres sadece fotoğraf yükleme problemi yaşanılan anlar oluşmuşsa kullanılacak olup buradan fotoğraf gönderilmesi yarışmaya katılmış olunması anlamında değerlendirilmez ve katılım kesinlikle kabul edilmez.
 • Yarışma sonuçları www.arbella.tv ile www.tfsf.org.tr internet sitelerinde duyurulacak; ayrıca tüm katılımcılara e-posta ile bildirilecektir.
 • Yarışmada ödül alan ve sergilenmeye değer görülen fotoğraflar, www.arbella.tv internet sitelerinde yayınlanacaktır. Ayrıca yarışmada ödül, mansiyon ve özel ödül alan fotoğraflar www.tfsf.org.tr sitesinde ve TFSF’nin sosyal medya (Facebook, instagram, twitter) hesaplarında yayınlanacak ve TFSF yayını Almanak 2017’de kurumumuza ayrılan sayfalarda yer alacaktır.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserleriyle ilgili olarak her hangi bir yasal sorunun sorumlusu olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder.
 • Eser gönderenler bu konuda gereken izinlerin kendileri tarafından alınmış olduğunu, doğabilecek anlaşmazlıklarda tüm sorumluluğun kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmektedirler. Bu konuda oluşabilecek anlaşmazlıklarda Arbella Makarna sorumlu olmayacaktır.
 • Ödül alan eserlerin kullanım hakları Arbella Makarna ve eser sahibine ait olacaktır. Ödül alan fotoğraflar, ödülleri veren firma olan Arbella Makarna tarafından haber, reklam amaçlı ve sosyal sorumluluk projelerinde fotoğrafçının ismi belirtilerek kullanılabilir. Katılımcılar bu şekilde kullanılan fotoğrafları için verilen ödülden başka herhangi bir telif hakkı ya da maddi manevi talep ileri sürmeyeceklerini şimdiden kabul ederler.
 • Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, eser kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı kural ihlali yapmış sayılır.
 • Kural ihlali yapan katılımcılara “TFSF U/UA Yarışma Düzenleme Standartları Yönergesi”nin 13. Maddesi’ndeki yaptırımlar uygulanır. Kural ihlali tespit edilen katılımcının elde ettiği ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül iptal edilir; yeri boş bırakılır. Bu durum diğer katılımcılara ekstra bir hak tanımaz. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir.
 • Haklarında TFSF tarafından verilmiş kısıtlılık kararı devam eden ve FIAP kırmızı listesinde yer alan katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.
 • Düzenleyici kurum; jüri değerlendirilmesinden önce TFSF kısıtlamalılar listesi ile FIAP Kırmızı Liste’de olup bu yarışmaya katılan kişileri tespit ederek eleme yoluna gidecektir.
 • FIAP patronajlı bir yarışmaya katılmakla yarışmacı, FIAP üyesi olsun veya olmasın, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların gerek duyulduğu takdirde FIAP kural ve tanımlarına uygunluğunun tespit edilebileceğini önceden kabul etmiş sayılır. FIAP elindeki bütün imkân ve teknikleri kullanarak bu araştırmayı yapabilir. Katılımcının kendisinden istenen gerekli bilgileri sunmaması, fotoğraf makinesi ile çekilen orijinal dosyayı vermemesi veya problemin çözümüne yönelik FIAP ile işbirliğine girmemesi durumunda katılımcı, kural ihlali yaptığı gerekçesi ile FIAP tarafından yasaklanır ve ismi her şekilde teşhir edilir. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların EXIF verilerinin muhtemel soruşturmaları kolaylaştırmak için bozulmamış olarak tutulması tavsiye edilmektedir.
 • Arbella Makarna, ödül ve sergileme kazanan fotoğrafların asıl dosyalarını katılımcıdan isteyebilir.
 • Eserlerin yüklenmesinden kaynaklanabilecek olası sorunlar için TFSF sorumlu olmayacaktır.
 • Şartnamede belirtilmeyen ya da olası anlaşmazlıklarda TFSF U/UA Yarışma Düzenleme Standartları Yönergesi ile Arbella Makarna ve TFSF YK kararları geçerlidir.
 • Ödül ve sergileme alan fotoğrafların sunumu 30 Mayıs 2017 tarihinden itibaren www.arbella.tv adresinden indirilebilecektir.
 • Jüri toplantısı esnasında eserler Ultra HD 4K 3840x2160 piksel çözünürlüklü 55 inç TV’de değerlendirilecektir.
 • Jüri değerlendirmesine Türkiye'de yaşayan bir fotoğraf sanatçısı, Arbella tarafından davet edilerek değerlendirmenin nasıl yapıldığı konusunda bilgi sahibi olması sağlanacaktır.
 • YARIŞMA TAKVİMİ

  Yarışmaya Katılım Başlangıç Tarihi: 01 Ocak 2017
  Son Fotoğraf Yükleme Tarihi: 16 Nisan 2017 Pazar günü Saat: 23.00 (TSI)
  Seçici Kurul Toplantısı: 22-23 Nisan 2017
  Sonuç Bildirimi: 01 Mayıs 2017
  Ödül Alan Fotoğrafların Web Sitesinde Yayınlanması: 01 Mayıs 2017
  Katalog Gönderimi: 30 Mayıs 2017
  Sergi ve Ödül Töreni: Yarışma sonrası tarih ve yeri belirten bir mail ile tüm katılımcılara bilgi verilecektir.

  SEÇİCİ KURUL (Soyadına göre alfabetik sırayla)

  Reha BİLİR    (ESFIAP, Hon.FBPS, Hon.SUPC, Hon.GİFSAD, Hon.SSS) Fotoğraf Sanatçısı - TR    
  Erol DOĞANER    (EFIAP, GPU CR2, Hon.SSS) GİFSAD Kurucu Üyesi - Fotoğraf Sanatçısı - TR    
  Abdülkadir KÜLAHÇIOĞLU    Arbella Makarna Genel Müdürü - TR    
  Nguyen Vu Phuoc    (EFIAP, Hon.SSS) - Fotoğraf Sanatçısı - Vietnam    
  Burak ŞENBAK    (EFIAP/b, GPU Hermes, Hon.SSS) Fotoğraf Sanatçısı - TR    

  Jüri toplantısı en az 3 seçici kurul üyesinin bir araya gelmesi ile yapılır.

  Yarışma Jürisi Arbella Makarna Mersin merkez binası toplantı salonunda toplanacaktır.

  TFSF temsilcisi: Ali Hikmet AVCI

  ÖDÜLLER (Her kategori için ayrı dağıtılacaktır.)

  FIAP: 1,000 USD ve FIAP Altın Madalya
  FIAP: 500 USD ve FIAP Gümüş Madalya
  FIAP: 250 USD ve FIAP Bronz Madalya
  FIAP Mansiyonlar: Her bölümden 6 adet
  GPU: 1,000 USD ve GPU Altın Madalya
  GPU: 500 USD ve GPU Gümüş Madalya
  GPU: 250 USD ve GPU Bronz Madalya
  GPU Mansiyonlar: Her bölümden 6 adet
  Sergilemeler: Her bölümden en fazla 75 adet
  FIAP En İyi Fotoğrafçı Ödülü: Tüm bölümlerde toplamda en fazla kabul (sergileme + ödül) alan fotoğrafçı
  Arbella Özel Ödülü: Plaket (Tüm bölümlerden 1 adet, Arbella temsilcisi tarafından seçilecektir.)
  TFSF Özel Ödülü: Plaket (Tüm bölümlerden 1 adet)

  Toplam ödül ve sergileme: En fazla 375 adet

  YARIŞMA SEKRETERYASI/İLETİŞİM

  Aylin RAZAKİ Arbella Makarna Durum Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  Kazanlı Mah. Cumhuriyet Blv. 73/4 33281 Akdeniz-MERSİN / Türkiye
  E-posta     : durum@durum.com.tr
  E-posta Destek     : iletisim@arbella.tv
  Telefon     : +90 324 241 11 11
  Faks     : +90 324 451 32 01

  Yarışmamız, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) / Photographic Arts Federation of Turkey (PAFT), Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) ve Uluslararası Fotoğrafçılar Birliği (GPU) tarafından onaylanmıştır.

  Yarışma sürecinde ve salonda TFSF Temsilcisi bulunacaktır.


  Copyright © 2011 Arbella Makarna
  Sitede yer alan tüm içerikler Arbella.tv için özel üretilmiştir.
  Kullanıcılar tarafından üretilen içeriklerden Arbella.tv sorumlu değildir.
  Site Kullanım, Gizlilik ve Yasal Yükümlülükler